Pierwsza stolica Polski, Pałac w Kobylnikach i… słynne koziołki. Wielkopolska jesiennym celem podróżniczym

Materiał informacyjny POLREGIO
Tradycyjna kuchnia, trykające koziołki w Poznaniu, lista zamków, kościołów, pomników i obiektów przyrodniczych – w województwie wielkopolskim dzieje się wiele, niezależnie od pory roku. Wycieczka może być niezapomnianym przeżyciem, a dojazd do najważniejszych punktów będzie łatwiejszy dzięki rozbudowanej sieci połączeń. Wielkopolska jako cel podróżniczy na jesień? Czemu nie?!

Śladami historii i popkultury

W Wielkopolsce zapisała się ważna karta w historii naszego kraju. Pierwszą stolicą Polski było bowiem Gniezno, jedno z miast na mapie regionu. Miłośnicy przeszłości nie przejdą więc obojętnie wobec Szlaku Piastowskiego. Trasa turystyczna obejmuje m.in. muzea, obiekty sakralne, zamki, pomniki i makiety związane z dziejami panujących na początku istnienia kraju. Tu też, dużo później, bo w latach 70. XX wieku, swój początek miał słynny już dziś Festiwal w Jarocinie, który dla fanów muzyki ma istotne, czasami symboliczne znaczenie. Wiele zespołów, wokalistów i wokalistek, właśnie w Jarocinie, stawiało swoje pierwsze kroki na scenie muzycznej. Do dziś Festiwal cieszy się wielkim powodzeniem, a na scenach możemy zobaczyć takie zespoły jak Kult, Chłopcy z Placu Broni czy Closterkeller.

Natura jako ucieczka od miejskiego zgiełku

Wypoczynek na łonie natury? Oczywiście, Wielkopolska słynie też z walorów przyrodniczych. Warto zwrócić uwagę na Wielkopolski Park Narodowy, Puszczę Notecką, a także Wielką Pętlę Wielkopolski, czyli szlak wodny najważniejszych rzek i jezior. Istnieje też wiele mniejszych szlaków kajakowych, np. w okolicach Piły.

W województwie tym nie brakuje również zieleni, ponieważ aż ¼ Wielkopolski to tereny leśne.

Te miasta to dobry pomysł na urlop

Wśród miast, które warto zobaczyć w województwie wielkopolskim, z pewnością można wyróżnić:

  • Poznań

Stolica Wielkopolski ma piękną starówkę, ze słynnymi koziołkami, które stykają się rogami, gdy zegar ratuszowy wybije godzinę 12. Jeżeli chcemy zobaczyć pokaz z dobrej lokalizacji, najlepiej wybrać się do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam, oprócz historii tego przysmaku oraz możliwości zrobienia swojego własnego rogala, możemy podziwiać koziołki przez okno pracowni, jeśli zakupimy specjalny bilet, na określoną godzinę.

Warto też udać się na Ostrów Tumski. To wyspa położona w środku miasta. Na uwagę zasługują tu obiekty sakralne – Katedra Poznańska, Psałteria, pałac arcybiskupi i seminarium. Natomiast innym, ciekawym elementem krajobrazu miejskiego są tutaj niezliczone, przepiękne murale. W okolicy również da się znaleźć kilka interesujących restauracji oraz kawiarni.
Muzeum Instrumentów to kolejna, niezwykła instytucja do odwiedzenia. Fani muzyki z pewnością docenią obecne tam instrumenty, niektóre z nich są bowiem rzadkimi okazami. Warto też dodać, że na wstępie użytkownicy dostają audioprzewodnik, za pomocą którego mogą posłuchać ich brzmienia.

Będąc w województwie wielkopolskim, warto też spróbować m.in. pyr z gzikiem lub szarych klusków – charakterystycznych potraw tej części kraju. Najlepiej zaraz po odwiedzeniu Muzeum Pyry, gdzie dowiemy się jaki ziemniak dominuje w danym województwie i… skąd w zasadzie one do nas przybyły. Na koniec zaś, spróbujemy wykwintnego, pieczonego ziemniaka w ulubionych przyprawach.

Świetnym przystankiem na odpoczynek będzie zaś Park Cytadela. Jest to największy park w Poznaniu, który pozwoli nam się wyciszyć i uspokoić emocje, jakie zafundowały nam muzea, galerie i atrakcje w tym mieście.

  • Jarocin

Czy poza Festiwalem, warto odwiedzić stolicę polskiego rocka w celach turystycznych? Oczywiście! To wspaniałe miasto na weekend, w dodatku bardzo spokojne. Chociaż, mimo wszystko, muzyka rockowa jest tu obecna na każdym kroku. Dowodem na to jest chociażby pomnik glana. Warto go zobaczyć nie tylko ze względów na unikatowość obiektu, ale także żywy zapis historii, jakim ten pomnik się stał. Sznurówki na glanie są bowiem złączeniem rzeczywistych sznurówek z glanów uczestników festiwalu. Wśród nich znalazły się również te, należące do pomysłodawczyni wielkiego glana, która nie doczekała się odsłonięcia pomnika, ze względu na swoją tragiczną śmierć.

Jarocin to też miejscowość wypełniona zielenią. Znajdują się tutaj obszerne parki miejskie, w których można wypocząć i pozachwycać się naturą. Jako punkt kulminacyjny, warto wybrać do Pałacu Radolińskich, który powstawał w latach 1848–1865 i stanowi jedną z zachowałości kulturowych tego regionu.

  • Gniezno

Odwiedzając województwo wielkopolskie, nie możemy też zapomnieć o Gnieźnie. To miasto stało się kolebką naszego kraju. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na ten temat lub przypomnieć sobie podstawową historię, koniecznie powinniśmy udać się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Poznamy tam nie tylko historię, ale również wyobrażenia malarzy na temat państwa polskiego oraz dynastii piastowskiej, zobaczymy ceramikę gnieźnieńską czy motywy słowiańskie w sztuce. Muzeum Początków Państwa Polskiego jest też jednym z niewielu muzeów w Polsce, które można zwiedzać w towarzystwie pupili.

Symbolem tego miasta są również Drzwi Gnieźnieńskie, inaczej zwane również Drzwiami św. Wojciecha. Zostały one zrobione jeszcze za czasów panowania księcia Mieszka III Starego. Znajdziemy je w kruchcie południowej bazyliki prymasowskiej. To zdecydowanie jeden z najbardziej unikatowych zabytków romańskiej sztuki odlewniczej w Polsce.

Nie można również przejść obojętnie obok katedry gnieźnieńskiej. Obecna budowla, którą możemy zobaczyć, pochodzi z XIV i XV w. i na żywo, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, robi olbrzymie wrażenie.
Wieczory zaś z pewnością można poświęcić na spacer Starym Miastem w Gnieźnie. Urokliwe uliczki, obiekty sakralne czy w końcu sama architektura, są zdecydowanie czymś, co warto zobaczyć.

  • Kalisz

W Kaliszu warto wybrać się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, który został założony w 1801 roku. Sam teatr, jak i sztuki w nim wystawiane, z pewnością potrafią zauroczyć zarówno fanów tego typu rozrywki, jak i teatralnych laików.
Zdecydowanie wartym odwiedzin punktem na mapie Kalisza jest również rezerwat Archeologiczny. Znajduje się on w najstarszej części Kalisza, gdzie kiedyś był położony wczesnośredniowieczny kaliski gród. Dzięki temu miejscu możemy zobaczyć, jak wyglądały budowle i urządzenia z tamtego okresu, a tym samym zatopić się w średniowiecznej historii regionu. To wspaniałe miejsce do odwiedzin wraz z dziećmi, ponieważ na terenie rezerwatu prowadzony jest chów zwierząt gospodarskich.
Bez wątpienia też warto udać się na spacer po Parku Miejskim w Kaliszu, który jest najstarszym parkiem miejskim w Polsce.

Co jeszcze warto zobaczyć w województwie wielkopolskim

Województwo wielkopolskie wypełnione jest historią – zarówno Polski, Europy, jak i popkultury. Oprócz atrakcji w dużych miastach warto też zajechać do mniejszych miejscowości, które kryją w sobie perły architektoniczne i sakralne. Tych drugich jest w Wielkopolsce naprawdę sporo i to nie tylko w dużych miastach. Na wsiach wciąż zachowały się obiekty drewniane. Najstarsze z nich znajdują się w Tarnowie Pałuckim i Domachowie.

Jak rys historyczny, to i podróż po zamkach. Popularnością cieszą się nie tylko olbrzymie budowle, ale też małe dworki, pałace, czy pozostałości po tych siedzibach, które kiedyś nazywano potężnymi. Turyści nie zawiodą się, odwiedzając obiekty, takie, jak Zamek w Gołuchowie, Zamek w Rydzynie, ruiny zamku w Kole, Pałac w Brodnicy, Dwór w Manieczkach i Pałac w Kobylnikach.
Miłośnicy pociągów mogą nie tylko dotrzeć tym rodzajem transportu do wybranych punktów w Wielkopolsce, w regionie jest sporo do zobaczenia w zakresie kolei parowej. W Wolsztynie funkcjonuje parowozownia, na konkretnej trasie wyjeżdżają dostojne maszyny. Z małych wąskotorówek warto przejechać się Średzką Koleją Powiatową lub kolejką Maltanką w Poznaniu.

Tak dojedziesz na wielkopolskie tereny. Tanio i bezpiecznie!

Czasem brakuje czasu, aby zebrać wszystkie pomysły w konkretny plan. Jak nie zagubić się w gąszczu atrakcji? Tu z pomocą przychodzi POLREGIO. Oprócz tego, że ich składami dotrzemy do wybranego celu, np. do województwa wielkopolskiego, to możemy skorzystać z interaktywnej mapy, która wyświetla noclegi oraz najważniejsze zabytki, kościoły, parki i ogrody w konkretnej części kraju. TravelMap jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, to też pomocny planer dla każdego z nas.

Pierwsza stolica Polski, Pałac w Kobylnikach i… słynne koziołki. Wielkopolska jesiennym celem podróżniczym

POLREGIO pomaga nie tylko odkryć to, co do tej pory nieznane, ale daje ku temu realne możliwości. Przewoźnik tanio i komfortowo zawiezie nas do wybranego celu podróży. W Wielkopolsce pociągi zatrzymują się na stacjach: Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Jarocin, Rawicz, Leszno, Poznań, Krzyż, Gniezno i Piła. Przez cały rok można skorzystać z ciekawych ofert biletowych. Oprócz stacjonarnego biletu kusi promocja na przejazdy weekendowe. W ramach biletu turystycznego za 46,40 zł (od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6) przejedziemy wyłącznie składami REGIO, za 56,70 zł nie tylko tymi składami, ale też innymi wybranymi przewoźnikami.

Dla grup ciekawa będzie oferta „Ty i raz, dwa, trzy”. Przy zakupie biletów na ten sam pociąg i kierunek podróży, pierwsza osoba płaci według standardowej taryfy, a kolejne (maksymalnie trzy) otrzymują je o ok. 30 proc. taniej. Podobnie, jak przy wyborze innych ofert, przejazdy można zakupić przy kasie, w videomatach na wybranych stacjach lub w formie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsza stolica Polski, Pałac w Kobylnikach i… słynne koziołki. Wielkopolska jesiennym celem podróżniczym - Głos Wielkopolski

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto