Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy mural w Ryczywole już wkrótce

Błażej Cisowski
Piątkowe spotkanie w Ryczywole dotyczące ścieżki murali
Piątkowe spotkanie w Ryczywole dotyczące ścieżki murali Błażej Cisowski
W piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Ryczywole odbyło się spotkanie związane z realizacją nowatorskiego projektu mającego na celu utworzenie w Ryczywole ścieżki historycznych murali

Projekt zatytułowany został „Ścieżka historyczna domami malowana, czyli mural maluję - moją wioskę promuję”, a grant w wysokości 4,9 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (konkurs mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2017) na realizację pierwszego z cyklu murali zdobyła działająca pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II nieformalna grupa „Ryczywolanki” na czele z liderką Joanną Stanisławską.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Ryczywołu, w tym uczniowie klasy IIIB gimnazjum z wychowawczynią Anną Suszek, którzy w związku z realizacją projektu przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą historycznych budynków Ryczywołu. Spotkanie poprowadziła Renata Gembiak- Binkiewicz, przedstawiając informacje na temat pozyskania środków i realizacji projektu. Zaznaczyła, że nie występuje tym razem jako wójt, ale jako członkini grupy "Ryczywolanki".

Spotkanie trwało udział prawie dwie godziny. W jego trakcie dyskutowano o lokalizacji pierwszego z murali (możliwe, że znajdzie się on na ścianie budynku tzw. starego banku przy wyjeździe z rynku w stronę Rogoźna). Oglądano też stare zdjęcia pozyskane przez członkinie grupy "Ryczywolanek", a także przyniesione przez mieszkanki Ryczywołu, między innymi Krystynę Maternik i Marię Koczorowską. Druga z wymienionych, najstarsza uczestniczka spotkania i rodowita mieszkanka Ryczywołu, wyjaśniła między innymi lokalizację dawnej ryczywolskiej drogerii i przypomniała, że w jednym ze starych budynków przy ul. Mickiewicza znajdowały się niegdyś mieszkania dla listonoszy.

Wiele z wyświetlonych zdjęć przedstawiało okres aktywnej działalności Gminnej Spółdzielni w latach 70-tych XX wieku. - Pamiętam dobrze te czasy. Pod kierownictwem prezesa Józefa Łuczaka GS niesamowicie się wtedy rozbudował. Te wszystkie budynki powstały za jego czasów - mówiła Krystyna Maternik oglądając zdjęcia wnętrz sklepów w powstałym wówczas pawilonie handlowym, a także usługowo-handlową zabudowę pawilonową ze stacją paliw, powstałą w okolicach dzisiejszej piekarni.

Uczestnicy spotkania do projektu powstania historycznej ścieżki odnieśli się z ogromnym entuzjazmem. Na pierwszym muralu ma się znaleźć pochodzące z okresu międzywojennego zdjęcie wnętrza dawnego banku, przedstawiające jego pracowników w czasie pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto