Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż! Uratuj! Reaguj! Kurs pierwszej pomocy w Obornikach

Magdalena Dolatowska
Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Alpaga”
Strach, niepokój, panika, lęk - to emocje, które najczęściej towarzyszą podczas udzielania pierwszej pomocy. Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Alpaga” wyszło naprzeciw oborniczanom, którzy chcieli wiedzieć, jak zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie. Kurs, który miał miejsce 2 lipca, spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy wraz z umiejętnością szybkiego reagowania, może uratować czyjeś życie. Niewielka część społeczeństwa potrafi w prawidłowy sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby znajdującej się wstanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Pomóż ! Reaguj ! Uratuj!

Drugiego lipca w przystani "Kowale" w Obornikach z inicjatywy Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Alpaga” odbył się kurs pierwszej pomocy. Powodem skłaniającym do zorganizowania szkolenia były zatrważające dane statystyczne, z których wynika, że Polsce tylko 15 proc. świadków zdarzenia udziela pierwszej pomocy.

- Przytaczając dane opublikowane przez Europejską Radę Resuscytacji pierwszej pomocy udziela w Niemczech 15 proc, w Wielkiej Brytanii 30 proc, w Holandii 61 proc., W Szwecji 59 proc. i tylko w Hiszpanii mniej bo tylko 12 proc. świadków zdarzenia - czytamy na stronie Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Alpaga”.

Zakres szkolenia pękał w szwach

Szkolenie przeprowadził Konrad Pierzchalski, dyplomowany ratownik medyczny, czynny w służbie drugiemu człowiekowi od 2008 roku. Zakres kursu obejmował prawne aspekty pierwszej pomocy oraz trzy kroki bezpiecznej pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się, jak postępować z poszkodowanym, który jest przytomny, nieprzytomny oddychający i nieoddychający. Nie zabrakło wiadomości dotyczących łańcucha życia, czyli czynności, które należy wykonać przy zatrzymaniu krążenia. Po części teoretycznej kursanci mieli możliwość zastosować wiedzę w praktyce, ćwicząc resuscytację krążeniowo oddechowa z użyciem AED

- Wszystkie wymienione sytuacje poparte były ćwiczeniami na fantomach oraz symulacją zdarzeń. W zakresie szkolenia znalazło się także omówienie zasad postępowania w przypadkach: zadławienia, omdlenia, udaru mózgu /badanie schematem F.A.S.T./, bólu w klatce piersiowej / najczęstsze objawy zawału mięśnia sercowego/, padaczki, alergii i wstrząsu anafilaktycznego - czytamy na stronie "Aplagi".

Najlepiej wydane pieniądze

Kurs pierwszej pomocy odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz LGD Kraina Trzech Rzek. Łącznie w szkoleniu udział wzięło trzydzieści oborniczan. Na koniec każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o posiadaniu umiejętności, które pozwolą podjąć skuteczne działania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto