Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdjęć nie ma nikt!

Martin Nowak
Martin Nowak
Rogoźno, w powiecie obornickim. Tak wyglądało 31 lat temu w obiektywie pilskiego fotografa Daniela Cichego. Zobaczcie zdjęcia!

Rogoźno na zdjęciach sprzed 30 lat

Daniel Cichy jako młody chłopak w 1992 roku wybrał się do Rogoźna. Były to czasy, kiedy tak naprawdę uczył się fotografii i szukał miejsc, które zainspirują go do zrobienia zdjęcia. W Rogoźnie znalazł takich całkiem sporo. Był ciekawy tej miejscowości w powiecie obornickim.

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcia z tej "wycieczki" wywołał dopiero teraz. Po ponad 30 latach! Nikt ich wcześniej nie wdział, dlatego są one takie wyjątkowe.

Czy ktoś rozpoznaje miejsca lub ludzi z archiwalnych kadrów zrobionych w Rogoźnie? Macie do nich szczególny sentyment?

Co trzeba zobaczyć w Rogoźnie?

Przy okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakie punkty na mapie Rogoźna koniecznie trzeba odwiedzić. W ściągawce na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rogoźnie czytamy, że najcenniejszym zabytkiem Rogoźna i jednocześnie najstarszym kościołem na terenie miasta jest kościół św. Wita.

ZOBACZ TAKŻE

- Najważniejsze zabytki znajdujące się wewnątrz świątyni to: mosiężna chrzcielnica gotycka z I poł. XV wieku - w kształcie kotła na trzech łapach zwierzęcych, ozdobiona pięcioma postaciami świętych, pieczęciami z XIV wieku i medalionem rusko-bizantyjskim, prawdopodobnie z XII wieku; obraz św. Wita - barokowy z drugiej ćwierci XVIII wieku, w srebrnej koszulce; neogotycki ołtarz główny z 1897 roku, czteroskrzydłowy; późnobarokowy ołtarz w nawie północnej - z ok. 1700 roku z herbem Radwan; późnobarokowy ołtarz w nawie południowej - z czwartej ćwierci XVIII wieku, stiukowy, o płaskiej dekoracji z obrazami Chrystusa i św. Stanisława; rzeźba Chrystusa Frasobliwego - w kruchcie, późnogotycka z XVI wieku, ludowa, z polichromowanego drewna; krucyfiks na belce tęczowej - z I połowy XVII wieku; kielichy: jeden srebrny, późnorenesansowy z I połowy XVIII wieku i drugi barokowy, częściowo złocony, fundacji Macieja Zielińskiego z 1623 roku; liczne obiekty w stylu neogotyckim z XIX i XX wieku - stalle, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej, szafa organowa, tron i ambona.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Rogoźnie? M.in. Rynek Nowego Miasta, który obecnie nosi nazwę: Plac Karola Marcinkowskiego. A także: Ratusz - Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz - Pl. K. Marcinkowskiego 1, budynek dawnego sądu przy pl. K. Marcinkowskiego 9, dawny Sąd Grodzki przy ul. Kościuszki 15, kościół Św. Ducha czy budynek starego szpitala miejskiego z końca XIX wieku.

Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdję...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdjęć nie ma nikt! - Piła Nasze Miasto

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto