Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryczywół decyduje się na komunalne przedsiębiorstwo

Jakub Przybysz
Archiwum PP
Za dostarczanie wody, odbiór ścieków i utrzymanie porządku na ulicach Ryczywołu od lutego 2016 roku odpowiedzialna będzie gminna spółka.

Władze gminy Ryczywół zdecydowały się na utworzenie przedsiębiorstwa komunalnego. Ma ono zacząć działać od 1 lutego przyszłego roku. Do zadań gminnej spółki należeć będzie m.in. dostarczanie wody i odbiór ścieków oraz utrzymanie porządku na drogach. - Powołanie własnej spółki komunalnej pozwoli na scedowanie na nią zadań własnych gminy. Będzie to najbardziej efektywna forma realizacji tych zadań, gdyż zmienią się zasady finansowania, co jednocześnie może poprawić jakość świadczonych usług. Takie rozwiązania stosowane są z powodzeniem w wielu gminach w Polsce w tym także w dwóch pozostałych w powiecie obornickim - wyjaśnia wójt Ryczywołu, Renata Gembiak-Binkiewicz.

Jak zauważa szefowa gminy, nowo powstałe przedsiębiorstwo będzie mogło stać się beneficjentem programów unijnych i krajowych, co stworzy możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na realizację kosztownych dla ryczywolskie-go budżetu zadań. - Już w trzecim kwartale 2016 roku ruszą nabory wniosków o dofinansowanie budowy kanalizacji wodociągowej i ściekowej ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Złożenie przez spółkę wniosku o dofinansowanie np. budowy kanalizacji ściekowej w Ludomkach i Lipie, pozwoli na równoległe wnioskowanie w najbliższych latach przez Gminę Ryczywół o dofinansowanie innych inwestycji, takich jak budowy dróg, termomodernizacja budynków czy budowa hali widowiskowo-sportowej - dodaje wójt Ryczywołu.

Wśród korzyści, które dla gminy ma przynieść powołanie spółki komunalnej, wymieniane są także nowe miejsca pracy dla mieszkańców.

Przedsiębiorstwo zacznie swoją pracę już za nieco ponad miesiąc. Początkowo biura spółki będą znajdować się w budynku Biblioteki Publicznej. Docelową siedzibą ma być jednak budynek dawnej szkoły przy ul. 6 stycznia. Jeszcze w lutym, pracownicy przedsiębiorstwa odwiedzą wszystkich odbiorców usług, w celu zmiany bieżących umów rozliczeniowych za dostawę wody i odbiór ścieków. Nowe stawki zostaną przyjęte przez radę gminy na kolejne 18 miesięcy i będą opierać się na kalkulacji uwzględniającej planowane inwestycje, w tym m.in. wyłączenie małych i przestarzałych stacji uzdatniania wody w Nininie i Ludomach, co pozwoli poprawić jakość wody w Nininie, Gościejewku, Ludomach, Lipie i Dąbrówce Ludomskiej oraz ograniczy koszty utrzymania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto