Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Gaertner odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości

daria
Tadeusz Gaertner odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości
Tadeusz Gaertner odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości Barbara Bacic-Gaertner
Tadeusz Gaertner, mieszkaniec ziemi obornickiej, został odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronnie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego. Odznaczenie nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę zostało wręczone podczas uroczystości w Belwederze 20 grudnia.

Tadeusz Gaertner pseudonim. „Kruk”, „Grot” urodził się 20 października 1928 roku w Obornikach. Jesienią 1943 roku wstąpił do oddziału podziemia niepodległościowego na terenie Skarżyska Kamiennej. Jak się później okazało, organizacją do której wstąpił były Narodowe Siły Zbrojne.

- Początkowo jego działalność polegała na dostarczaniu przesyłek, dostarczaniu paczek z amunicją oraz obserwacji transportów wojskowych, z których Pan Tadeusz zapamiętywał emblematy jednostek, które następnie przenosił na papier. Od maja 1944 do lipca 1945 roku Tadeusz Garetrner chwilowo zerwał kontakty z organizacją z powodu wyjazdu jego rodziny ze Skarżyska. Przed wyjazdem pozostawił on kontakt do siebie, z adresem zamieszkania - czytamy w artykule „Por. Tadeusz Gaertner ps. „Kruk”/”Grot”- żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.”, autorstwa Bartosza Tomczaka.

W styczniu 1946 roku ponownie zaczął współpracować z NSZ. W międzyczasie wstąpił do obornickiego Hufca Przysposobienia Wojskowego, gdzie przeszedł podstawowe szkolenie z zakresu posługiwania się bronią: karabinem, pistoletem, pistoletem maszynowym i karabinem maszynowym.

- Wiosną 1947 r. Tadeusz Gaertner wraz z rodziną przeprowadził się do Osiecznicy, w powiecie Bolesławiec. W czasie pobytu na terenie powiatu bolesławieckiego, wraz ze swoim kolegą ponownie nawiązali kontakt z organizacją i powzięli decyzję, o kontynuowaniu dalszej działalności konspiracyjnej. Z rozkazem organizacji siatki konspiracyjnej w powiecie bolesławskim i przygranicznych i sąsiednich powiatach, zaczęto tworzyć zręby przyszłej rozbudowanej już grupy Narodowych Sił Zbrojnych. Zadania które wyznaczono grupie polegały na gromadzeniu broni, drukowaniu i kolportowaniu materiałów propagandowych oraz prowadzeniu wywiadu - czytamy w artykule Bartosza Tomczaka.

Wiosną 1948 roku powstała samodzielna grupa Narodowych Sił Zbrojnych - Grupa „Dolny Śląsk” im. Józefa Piłsudskiego kryptonim „Pasieka”, której dowódcą został Tadeusz Gaertner.

W 1949 roku dekonspirowano grupę. W dniach 24, 25 i 26 marca 1949 roku aresztowano prawie wszystkich członków organizacji.

25 sierpnia 1949 roku Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu skazał Tadeusza Gaertnera na 12 lat więzienia, utratę praw obywatelskich i honorowych na 5 lat oraz utratę mienia. Odsiedział 6 lat. Najpierw był więźniem więzienia przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu, a następnie został przeniesiony do więzienia w Rawiczu.

- Sprawiedliwość za fałszywy wyrok przyszła 29 stycznia 1992 roku kiedy to Sąd Wojewódzki we Wrocławiu zrehabilitował Tadeusza Gaertnera, unieważniając wyrok sądu komunistycznego, uzasadniając, że działalność Tadeusza Gaertnera była związana z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego - czytamy w artykule Bartosza Tomczaka

22 sierpnia 2000 roku Tadeusza Gaertnera, decyzją prezydenta został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto