Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnota mieszkańców sześciu wsi

daria
Położone w południowej części gminy Ryczywół sołectwo Ludomy jest jednym z największych sołectw w powiecie obornickim. Liczy aż 1100 mieszkańców, którzy zamieszkują w sześciu wsiach: największych, liczących około 500 osób Ludomach, niewiele mniejszych Lu-domkach, a także w Ludomicku, Orłowie, Łaszczewcu i Drzonku.

Siedziba sołectwa położona jest przy ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 178 prowadzącej z Obornik do Wałcza i stanowiącej dla wielu kierowców z południowej Polski alternatywną trasę do kurortów w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku. Odległość z siedziby sołectwa do powiatowych Obornik to około 14 km, a dystans do gminnego Ryczywołu wynosi nieco ponad 6 km. Tylko niecałe 2 km więcej jest do siedziby sąsiedniej gminy - Połajewa. Ludomy z Ryczywołem łączy droga powiatowa, która na 3,5-kilometrowym odcinku Ludomy-Gorzewo zostanie w bieżącym roku kompleksowo wyremontowana przy udziale dotacji z funduszy unijnych oraz środków powiatu i gminy.

Wieś Ludomy należy do najstarszych miejscowości w powiecie obornickim. Na kartach średniowiecznych źródeł pojawia się co prawda dopiero w roku 1389 jako “Ludome”, jednak miejscowa parafia miała według historyków powstać już w XIII wieku. Od 1537 roku jej plebanem był Baltazar Struś, brat słynnego poznańskiego lekarza Józefa Strusia.

Pierwszymi historycznymi właścicielami, wymienianymi już w XIV wieku, byli Ludomscy (prawdopodobnie herbu Łodzia). Protoplastą tego rodu, dzierżącego Ludomy przez aż sześć pokoleń, był Dobrogost. Później wieś posiadali między innymi Grudzińscy, a przed połową XVIII wieku pojawili się Lipscy. Pamiątką po nich jest zabytkowy park dworski z XVIII/XIX wieku, na skraju którego wznosi się kościół poewangelicki z 1910 roku. W roku 1831 Lipscy gościli w Ludomach znanego poetę i pisarza Seweryna Gosz-czyńskiego.

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół parafialny św. Jana Chrzciciela wzniesiony w latach 1868-71 według projektu budowniczego powiatowego Platha. Czworoboczna kościelna wieża z wysokim hełmem stanowi wyraźną dominantę architektoniczną wsi i ważny punkt orientacyjny. Proboszczem parafii, skupiającej kilka okolicznych sołectw, jest od 2004 roku ks. kanonik Tomasz Kurkowiak. Parafia jest obecnie w trakcie budowy kaplicy na cmentarzu, ma też zaawansowane plany związane z kościołem poewangelickim.

Ludomki, położone 1 km na południe od Ludom, powstały w ok-resie osadnictwa olęderskiego na przełomie XVIII/XIX wieku. Wśród dawnej zabudowy wyróżnia się dworek z XIX wieku. Z okresu olęderskiego pochodzi również Ludomicko. Orłowo, powstałe na przełomie XVI/XVII wieku, posiada ciekawy dwór z 1897 roku w typie neoromańskiej, szlacheckiej willi. Wśród wsi w sołectwie są jeszcze Drzonek znany od 1459 roku i Łaszczewiec, założony przez Lipskich w I poł. XIX wieku.

W Ludomach znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny, którego dyrektorem jest od ubiegłego roku Lidia Kurzawa-Pabin. Jest też ośrodek zdrowia, dwa sklepy i bar “Ludomianka”.

Na czele sołectwa od 30 grudnia 2010 roku stoi sołtys Monika Olech, która dała się poznać jako niezwykle prężny działacz lokalny. Od ostatnich wyborów jest także radną gminy Ryczywół, a w pracy na rzecz sołectwa wspiera ją rada sołecka w składzie: Grażyna Foedke, Małgorzata Kwiatkowska, Adam Sobociński, Józef Gruszka, Fabian Kukla, Krzysztof Pielucha i Ryszard Suszek. - W prace na rzecz sołectwa czynnie zaangażowani są mieszkańcy, dzięki którym udało się zrealizować wiele ważnych lokalnych inicjatyw, za co im serdecznie dziękuję. Ogromna jest też rola miejscowych organizacji, szczególnie działającego oficjalnie od 2015 roku Stowarzyszenia “Aktywni Razem”, ale również Ochotniczej Straży Pożarnej, która w ubiegłym roku obchodziła 80-lecie swojego istnienia - mówi pani sołtys.

Powodem do dumy dla sołectwa jest uporządkowany, zabytkowy park dworski. - Park był bardzo zniszczony Zaczęliśmy porządkować go w 2011 roku. Rok później, dzięki wsparciu aktywnych mieszkańców, wygraliśmy konkurs na plac zabaw Nivea, dzięki czemu park wzbogacił się o miejsce zabawy dla dzieci. A w tym roku, dzięki grantowi pozyskanemu z fundacji PKO przez “Aktywnych Razem”, w parku powstaną ścieżki przyrodniczo-sportowe, zamontujemy ławki i kosze oraz tablice dotyczące historii parku, jego zasobów dendrologicznych i dawnego dworu - mówi Monika Olech.

Zajmowane przez sołectwo i “Aktywnych Razem” pomieszczenie, a także filia ryczywolskiej biblioteki, znajdują się na piętrze budynku ośrodka zdrowia, w którym przyjmują lekarze rodzinni z Ry-czywołu. Jednak już wkrótce we wsi będzie nowy ośrodek. - Do końca roku w centrum Ludom powstanie nowoczesny budynek ośrodka zdrowia, który wybuduje gmina. Niezwykle ważną inwestycją będzie również termomodernizacja budynku szkoły, na co gmina pozyskała wysoką dotację unijną - informuje pani sołtys.

Wiele lokalnych działań udało się przeprowadzić dzięki modelowej współpracy sołectwa ze stowarzyszeniem “Aktywni Razem”, do którego należy 36 zaangażowanych w sprawy sołectwa mieszkańców. Prezesem stowarzyszenia jest Grażyna Foedke. - Dzięki dotacjom na pożytek publiczny z Urzędu Gminy oraz innym pozyskanym grantom, realizujemy projekty na rzecz mieszkańców sołectwa. Warto wymienić chociażby organizację cyklicznych kursów kulinarnych dla pań w wieku emerytalnym, czy prowadzoną już trzeci rok szkółkę piłkarską Iskra, w której uczestniczy 30 dzieci. Z fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego pozyskaliśmy środki na Akademię Malucha, dzięki której dzieci w wieku 6-8 lat z naszej szkoły uczęszczają od stycznia na zajęcia z sensoryki plastycznej, logopedii i koordynacji ruchowej. Planujemy, starać się o kolejne granty, na przykład z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, czy LGD “Kraina Trzech Rzek” - mówi Grażyna Foedke.

Ważnym dla lokalnej społeczności miejscem jest kompleks sportowo-rekreacyjny, który powstał w ostatnich kilku latach. - Prace przygotowawcze i budowlane wykonane zostały przez mieszkańców w czynie społecznym. W kompleksie znajdują się boisko do piłki nożnej, siatkówki i piłki ręcznej oraz siłownia zewnętrzna. Wiata powstała w 2014 roku, częściowo z funduszy marszałkowskiego programu “Pięknieje Wielkopolska Wieś”. W 2016 roku plac przed wiatą wyłożony został kostką brukową - mówi Monika Olech.

W ciągu roku na terenie sołectwa odbywa się wiele ciekawych wydarzeń. W 2015 roku w Ludomach odbyły się pierwsze gminne dożynki poza Ryczywołem. Do cyklicznych imprez w sołectwie, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, należą: Dzień Kobiet, Dzień dla Rodziny, który nabrał już charakteru imprezy o zasięgu gminnym, Majówka pod Wiatą, lipcowy występ “Poznańska Operetka w plenerze”, czy dożynki parafialno-sołeckie.

W Ludomach żyje się dobrze, lecz żeby było jeszcze lepiej, potrzebne są kolejne inwestycje. Zarząd Dróg Wojewódzkich już zapowiedział budowę odcinka chodnika przy ruchliwej szosie, a powiat wkrótce rozpocznie przebudowę drogi do Gorzewa. Gmina dokona termomodernizacji szkoły i wybuduje ośrodek zdrowia. Poza tym, jako najważniejsze obecnie potrzeby w sołectwie, obie nasze rozmówczynie wymieniają konieczność budowy kolejnych dróg asfaltowych oraz boiska przy ludomskiej szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto