Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Przebieg Powstania w Obornikach

OPRAC.: Redakcja
Defilada Obornickiego Oddziału Straży Ludowej przed gen. Dubiskim, 13.04.1919 r.
Defilada Obornickiego Oddziału Straży Ludowej przed gen. Dubiskim, 13.04.1919 r. Rzeki Czasu
27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W rocznicę tych wydarzeń przypominamy fotogramy dotyczące historii Powstania Wielopolskiego na terenie Obornik. Zdjęcia pochodzą z zasobów archiwalnych Biblioteki Publicznej w Obornikach, pochodzą od instytucji oraz osób prywatnych.

Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Przebieg Powstania w Obornikach

W rocznicę powstania wielkopolskiego przypominamy historię powstańców z terenu powiatu obornickiego. Materiały pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców i są umieszczone na stronie repozytorium cyfrowego Rzeki Czasu.

Dokumenty dotyczące osoby Józefa Kłosa, żołnierza Powstania Wielkopolskiego udostępniła rodzina.

Albumu uczestników Powstania Wielkopolskiego

Unikalny zestaw dokumentów autorstwa Alojzego Stepki, uczestnika walk powstańczych na przełomie 1918 i 1919 roku umieszczony na stronie repozytorium, zawiera szczegółowy opis przebiegu wydarzeń Powstania Wielkopolskiego na froncie północnym, w okolicach miejscowości Chodzież, Rataje, Ujście, Romanowo. Pamiątkowy materiał dokumentalny w postaci m.in. rękopisu wspomnień autora udostępniony przez najbliższą rodzinę z Warszawy i Obornik.

Album o obornickich powstańcach, pod dowództwem Anastazego Stepki, w latach 1918-19 został wykonany przez członków koła miejskiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Obornikach. W części tekstowej zawiera wspomnienia byłego dowódcy obornickiego Oddziału Powstańczego mjr Anastazego Stepki. Fotogramy ilustrują formacje powstańcze z lat 1918-1919, a także kombatantów z okresu późniejszego.

Kolekcja pamiątek dotyczących uczestnika Powstania Wielkopolskiego - żołnierza Edmunda Pietza. Zdjęcia i dokumenty do repozytorium historycznego Oborniki udostępnione zostały przez rodzinę.

Zygmunt Krzewina urodził się 4 stycznia 1898 roku w Inowrocławiu. Zmarł w 1976 roku. Po kądzieli wnuk powstańca styczniowego Ignacego Rutkowskiego. Przed I wojną światową był czeladnikiem malarskim i członkiem Sokoła. W 1916 roku skończył 18 lat i został zaciągnięty do wojska niemieckiego. Walczył na froncie zachodnim I wojny światowej. Do powstania wielkopolskiego przystąpił 28 grudnia 1918 roku. W szeregach Kompanii Damasławskiej, brał czynny udział w walkach pod Kcynią, Nakłem, Żninem, Szubinem i Gołańczą. Został ranny w głowę, ale w styczniu 1919 roku wrócił do powstania i w Kompanii Wągrowieckiej walczył w Gromadnie, Laskownicach i Smogulcu oraz na odcinku Budzyń. We wrześniu 1920 roku przeniesiono go do 14.

Pułku Artylerii Polowej w Poznaniu na Sołaczu, w 1923 roku przeszedł do rezerwy. W październiku 1939 roku została aresztowany i osadzony w więzieniu w Rogoźnie. Spędził tam 4 miesiące. Po wojnie wstąpił do milicji w Ryczywole, potem do emerytury był magazynierem. Z 1969 roku pochodzi jego własnoręcznie spisany życiorys, prawdopodobnie także wówczas spisał wspomnienia z powstania wielkopolskiego. Pamiątki po nim rodzina udostępniła Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.

Wszystkie skany i infografiki można znaleźć na stronie Rzeki Czasu.

Defilada Obornickiego Oddziału Straży Ludowej przed gen. Dubiskim, 13.04.1919 r.

Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Przebieg Powstania w Obornikach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto